Ve svitavském závodu SVITAP začínala jako odbytový referent technických tkanin. Poté se po reorganizaci seznámila s dalším odvětvím – oděvními lamináty. Před mateřskou dovolenou se pak přesunula na specialistu tkané a kašírované fólie a tkaniny pro cvičitele psů. Jak se jí pracuje z domova při mateřské, kde hledá nové zákazníky i jaké jsou plány v jejím odvětví do budoucna, nám prozrazuje v rozhovoru Radka Synková.
Kdy jste ve SVITAPU začínala? Byla jste vždy obchodník?
Ve SVITAPU pracuji od roku 2014, kdy jsem nastoupila jako referent odbytu pro zahraniční trh technických tkanin (tehdy to byla divize II). Z důvodu reorganizace ale došlo v roce 2022 k uzavření provozu a byla mi nabídnuta pozice prodejce oděvních laminátů. Tehdy ještě ve firmě Nanomembrane. Následně z důvodu odchodu kolegyně do důchodu přišla nabídka pracovat v odbytu na páskových tkaninách. Nyní jsem sice na mateřské dovolené, ale částečně pracuji z domova.
Čemu všemu se tedy ve firmě věnujete?
Částečně ještě doprodáváme pozůstatky technických tkanin, ale hlavně zajištuji prodej tkané kašírované fólie a tkaniny pro cvičitele psů označované zkratkou K9. Kašírované fólie jsou plošné textilie tkané z pásků vysokohustotního polyethylenu povrstvené kašírem – LDPE. Typickým příkladem je fólie pro výrobu fóliovníků. Tkaniny K9 jsou materiály pro výrobu ochranných obleků pro cvičitele psů, rukávců a hraček. Materiály jsou velmi pevné a odolné, aby při tréninku vydržely co nejvíce „psích kousanců“.
Máte spíše stálé zákazníky, nebo hledáte i nové obchodní příležitosti?
Na páskových tkaninách jsou zákazníci stálí a s většinou z nich spolupracujeme již dlouhá léta. U tkanin K9 se jedná taktéž o stálé zákazníky.
Po covidu se vše rozjelo on-line a osobní kontakt není tak častý. S některými zákazníky se přesto občas setkáváme u jednacích stolů. Myslím si, že je to obecně pro udržování vztahů lepší. Když obchodní partner vidí, kdo na druhé straně stojí a reprezentuje firmu, může s vámi neformálně pohovořit. Myslím, že jsou zákazníci rádi, že se SVITAP dále rozvíjí a postupně inovuje.
Máte zákazníky jen v České republice, nebo prodáváte i do zahraničí? Kam nejdále?
Páskové tkaniny vyrábíme především pro tuzemské zákazníky. Do zahraničí putuje zhruba 5 % produkce, a to zejména na Slovensko, do Polska, Rakouska, ale máme zákazníky i v Turecku a v Rumunsku.
Tkaniny K9 prodáváme naopak hlavně do zahraničí. Zákazníky máme například ve Francii, Maďarsku, Polsku, Portugalsku, v Kanadě, USA a Mexiku. Nejzajímavější byla asi poptávka z Kyrgyzstánu, spolupráce bohužel nedopadla z důvodu vysokých nákladů za dopravu.
Jak velkou hrozbou je pro SVITAP konkurence?
Bohužel, konkurence kašírovaných tkanin je velká. Objemné zakázky se zákazníkům vyplatí dovážet i z daleka, kde je výrobní cena mnohem nižší. Nicméně, snažíme se optimalizovat výrobní proces, nabízet zákazníkům vysokou kvalitu, rychlý termín pro výrobu a dodání a při větším odběru výhodnější cenu. Když probíhala výroba technických tkanin ve Svitavách, tkaniny K9 neměly v Evropě konkurenci. Po uzavření divize a výpadku výroby se však konkurenční tkalcovny chytily příležitosti a již nyní víme, že výroba podobných tkanin probíhá třeba v Polsku a Pákistánu. Každopádně, nabízíme vysokou kvalitu, dlouholeté zkušenosti a především možnost menších zakázek.
Kde vidíte možný rozvoj do budoucna?
Jak jsem zmiňovala, naši zákazníci jsou především z České republiky. A i když je konkurence velká, potenciál vidím v zahraničí. Budujeme povědomí o SVITAPU v ostatních zemích Evropy. Připravujeme i novinky v sortimentu, nyní se zaměřujeme na vzorování fólie se sníženou hořlavostí. Pokud budou výsledky dobré, budeme moci našim zákazníkům nabídnout i takto upravenou fólii, která se hodí např. pro balení strojů.
Aktuálně jste na rodičovské dovolené a zároveň stíháte i pracovní povinnosti. Jak se vám daří skloubit práci s péčí o děti?
Práci z domu při rodičovské jsem si vyzkoušela už s prvním synem, takže jsem věděla, do čeho jdu :-). Vděčná jsem však manželovi, který je mi obrovskou oporou, pomocnou rukou a hlavně toleruje, že „nic nestíhám“. Musím ale také poděkovat svým kolegům, kteří mi ve spoustě věcí pomáhají.